SZUKAJ UCZELNI / FIRMY

Rodzaj:
Nazwa:
Adres:
Miasto:
Województwo:
Słowa kluczowe:
Sortuj:

Aktualności

Już jutro prezentacja Centrum Zooterapii WSIiZ

Już jutro prezentacja Centrum Zooterapii WSIiZ
W ramach otwartego Centrum Zooterapii, 12 czerwca WSIiZ organizuje bezpłatny piknik integracyjny „Zielone lekcje za miastem”, skierowany do rodzin z dziećmi i grup uczniów. Uczelnia zaprezentuje m.in. Laboratorium Badań nad Alpakami, a także te egzotyczne zwierzęta, które hoduje jako jedyna w Polsce i wykorzystuje w zooterapii.

- W pikniku weźmie udział około 400 osób z całego Podkarpacia. Zaprezentujemy szerokie możliwości Centrum Zooterapii WSIiZ, gdzie odbywają się m.in. zajęcia rehabilitacyjne - zooterapia z udziałem konia, kota, psa, i egzotycznej alpaki. Dzieci będą mogły zobaczyć alpaki, a nawet je pogłaskać. Odbędą się też warsztaty taneczne, kosmetyczne i kulinarne, a także gry i zabawy integracyjne i konkursy z nagrodami – zachęca dr Daria Sawaryn, kierownik Centrum Zooterapii działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W Centrum Zooterapii WSIiZ uczelnia prowadzi też lekcje edukacyjne o zwierzętach, zielone szkoły, mini zoo, turnusy rehabilitacyjne, pikniki dla rodzin, obozy jeździeckie oraz naukę jazdy konnej. Zajęcia praktyczne prowadzą doświadczeni instruktorzy oraz trenerzy zwierząt. Centrum powstało na bazie jednostek funkcjonujących już w ramach Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ.

- Do stworzenia centrum wykorzystaliśmy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu Centrum Hipoterapii i znanego w regionie Ośrodka Jeździeckiego, a także zajęć na kierunku fizjoterapia oraz specjalności zooterapia. Profesjonalna kadra, rozbudowana i w pełni wyposażona dla osób niepełnosprawnych infrastruktura, a także innowacyjne Laboratorium Badań nad Alpakami to elementy, które wyróżniają nasze centrum – mówi dr Sawaryn.

Centrum zlokalizowane jest w kampusie WSIiZ, w Kielnarowej, w malowniczej scenerii Pogórza Dynowskiego, w cichym i spokojnym zakątku. To pozwoliło na stworzenie szerokiego wachlarza różnorodnych zajęć dla osób chorych i zdrowych.

Nowa specjalność zooterapia

WSIiZ wykorzystuje też Centrum Zooterapii na zajęciach ze studentami. Uczelnia wprowadziła specjalność zooterapia, która dostępna jest głównie dla studentów fizjoterapii, ale też innych kierunków i osób spoza WSIiZ.

Na zajęciach studenci nabywają wiedzę i umiejętności praktyczne w pracy: hipoterapeuty (terapia przy udziale konia), felinoterapeuty (terapia przy udziale kota), dogoterapeuty (terapia przy udziale psa) oraz alpakoterapeuty (terapia przy udziale alpaki).

- Praca terapeuty z osobami niepełnosprawnymi przy udziale zwierząt: alpak, koni, kotów i psów pozwala zastosować klasyczną rehabilitację w lżejszej formie, jaką jest zooterapia. Terapia ze zwierzętami staje się bardzo popularną i skuteczną formą usprawniania psycho-ruchowego jako element uzupełniania tradycyjnych metod rehabilitacji stosowanych m.in. w: mózgowym porażeniu dziecięcym, autyzmie dziecięcym, zespole Downa i u dzieci z upośledzeniem umysłowym – podkreśla dr Daria Sawaryn, kierownik Centrum Zooterapii WSIiZ.

Na zakończenie specjalności zooterapia studenci otrzymują certyfikat potwierdzający umiejętności.

Laboratorium Badań nad Alpakami

By wzbogacić zajęcia z zooterapii WSIiZ otworzyła Laboratorium Badań nad Alpakami. - Rozpoczęliśmy hodowlę 35 samic i 4 samców tych egzotycznych zwierząt pod kątem zooterapii i dla badań nad selekcją odpowiednich linii pod kątem kolorów i właściwości runa - mówi Renata Wilisowska, kierownik Laboratorium Badań nad Alpakami, która specjalizuje się w badaniach dotyczących zachowania zwierząt. Alpaki występują w 22 kolorach podstawowych, a każdy może być w kilku odcieniach. Ich runo jest bardzo ekologiczne, nie trzeba go farbować. - Nasze samice są białe, szampańskie, beżowe i brązowe oraz czekoladowe, czarne, srebrne, różano-szare i kasztanowe. Samce są w kolorach: czarny, biały, szampański i kasztanowy. Można je oglądać w mini zoo znajdującym się na terenie Centrum Zooterapii WSIiZ - informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Alpakoterapia dla dzieci

Alpaki są wykorzystywane do alpakoterapii, bardzo popularnej na zachodzie Europy. Ta forma terapii sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych i z problemami emocjonalnymi.

- Alpaki wyglądają jak żywe maskotki. Kontakt z nimi jest dla dzieci szczególnie przyjemny. Alpaki z natury nie lubią być dotykane, dlatego ich przygotowanie do zooterapii wymaga odpowiedniego treningu, dobrej znajomości behawioru zwierząt – przyznaje dr Sawaryn. Prowadzenie hodowli alpak wymaga odpowiedniej wiedzy. Niewłaściwy pokarm może spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć zwierzęcia. Podstawą pożywienia alpak jest dobre wysokogatunkowe siano i trawa lub lucerna. W zimie są suplementowane odpowiednio przygotowanym ziarnem np. kukurydzy. Są to zwierzęta wielbłądowate, różnią się znacznie od rodzimych przeżuwaczy. Polscy weterynarze niewiele wiedzą o alpakach. Dlatego hodowcy z WSIiZ byli osobiście w Chile, aby poznać dokładnie tajniki profesjonalnej hodowli.

Każda alpaka to indywidualność

Hodowcy podkreślają, że kontakt z alpakami daje dużo przyjemności. Alpaki różnią się między sobą charakterami, niektóre są ciekawskie, inne płochliwe lub nieśmiałe. Nie lubią być same, są szczęśliwe w swoim stadzie. Niektóre zaprzyjaźniają się ze sobą, lubią razem jeść i odpoczywać. Ważne, aby takie rzeczy zaobserwować i nie rozdzielać „przyjaciółek”.

Samiec Misiek jest np. urodzonym wokalistą i regularnie wyśpiewuje, co jest dość nietypowe dla alpak. Samica Promyk jest zazdrosna, kiedy karmione są inne alpaki. Odpędza je lub staje tak, by zablokować im dostęp do opiekunów. Śnieżka zachowuje się zawsze jak prawdziwa dystyngowana dama. Czarna Inez uwielbia być karmiona marchewką z ręki i przychodzi, kiedy naśladujemy jej głos (ciche westchnienia i muczenie). Chico (hiszp. Mały), choć jest najmniejszy wzrostem pośród samców, niepodzielnie panuje nad nimi charakterem. Żaden samiec nie ośmieli się jeść, kiedy Chico patrzy.

Będą prowadzić badania runa

Celem hodowli prowadzonej przez WSIiZ w ramach laboratorium jest też selekcja odpowiednich linii pod kątem kolorów i właściwości runa. Alpaki dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane alpaka). Tkaniny i dzianiny z alpaki nie wywołują swędzenia, są dużo cieplejsze i lżejsze. Zakupione w Chile zwierzęta zostały wyselekcjonowane pod kątem parametrów runa, którego grubość nie przekracza 25 mikronów.

- Mamy nadzieję uzyskać potomstwo o jeszcze delikatniejszym runie, z którego powstaną ekskluzywne tkaniny o wyjątkowych właściwościach - mówi Renata Wilisowska.
Prace badawcze Laboratorium Badań nad Alpakami koncentrują się na opracowaniu odpowiedniej metody żywienia alpak, która zapewni jak najlepszy rozwój zwierząt, by wykształciły runo o najwyższych parametrach.
Tagi: WSIiZ , Centrum Zooterapii WSIiZ
Dodaj komentarz »
Data wprowadzenia: 2014-06-11;
Komentarze
Twój Nick:
Treść komentarza:
Pozostało znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy
mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Uczelnie wyższe Szkoły średnie Kursy dokształcające Przedszkola